»Prednost tega, da imava družino in skupno podjetje, je v zaupanju«

Mlada podjetnika Tina Berlec in Mark Kališnik sta svojo skrb za čim bolj kakovostno prehrano nadgradila v posel in izdelala žitni obrok Mul'c, ki navdušuje kupce in s katerim se predstavljata v 3. sezoni projekta Štartaj Slovenija.

V NLB smo ponosni podporniki podjetniškega projekta, v katerem podjetnikom pomagamo pri njihovih podjetniških začetkih, zanimajo pa nas tudi njihove zgodbe, zaradi katerih so se sploh odločili za podjetništvo. S Tino Berlec smo poklepetali o Mul'cu in o tem, kako z Markom usklajujeta družino in podjetje.


Od kod izvira zamisel za vajin izdelek? Kako dolgo je trajal razvoj?

Ideja za Mul'ca se je rodila v domači kuhinji. Že od vsega začetka namreč z Markom skrbiva za to, da doma uživamo kakovostno, nepredelano hrano, izogibamo se tudi belemu sladkorju. Na trgovskih policah vedno prebereva deklaracijo, zanima naju, kaj izdelek vsebuje, preden ga kupiva. Pogosto naletiva na sestavine, ki jih niti prebrati ne znava, kaj šele, da bi vedela, kaj določena sestavina je. Ker teh stvari nikakor nisva hotela vzeti za samoumevne in se z njimi sprijazniti, kaj šele uporabljati v naši kuhinji, sva se odločila, da bova hrano pripravljala sama, četudi za to porabiva velik del prostega časa. Tako je nastal tudi Mul'c, v katerem so skladno z najinimi načeli same visokokakovostne in naravne sestavine, BIO-certificirane ter brez skritih in običajnemu potrošniku nepoznanih sestavin. Skrbno sva izbrala dobavitelje bio surovin ter naredila mnogo testiranj vseh surovin in različnih receptur ter okusov. Največ časa in poskusov so nama vzela najrazličnejša žita, testirala sva namreč mnogo slovenskih ter tudi bolj eksotičnih žit. Daleč največ testov pa sva naredila s kosmiči, saj nikakor nisva uspela najti takšnih, ki bi imeli v obroku tisto pravo, mehko in kremasto konsistenco. Na koncu nama je le uspelo in izdelek je na police prišel takšen, kot sva si zamislila. Vse skupaj nama je vzelo nekaj mesecev iskanja, raziskovanja in testiranja.

   

Kaj je najpomembnejša podjetniška lekcija, ki sta se je naučila na svoji podjetniški poti?

V slabem letu dni, odkar sva stopila na samostojno podjetniško pot, sva imela celo vrsto vzponov in padcev. Naučila sva se, da so vsi izzivi in težave rešljivi, le na pravi način jih je treba reševati in se reševanja lotiti čim prej, in ne odlašati. Pomembno je tudi, da veš, kdo ti pri tem lahko pomaga. Nikakor pa nikoli ne smeš odnehati, tudi takrat ne, ko je najtežje.

  

Glede na vajino izkušnjo: zakaj se vama zdi smiselno, da se banka v podjetniško zgodbo vključi čim prej?

Na NLB sva sprva pristopila zgolj zaradi posojila, ki sva ga potrebovala, vendar sva med sestanki s strokovnjaki z NLB kaj kmalu ugotovila, da banka ne pomeni le inštituta za odobritev posojila, pač pa ponuja možnosti za pridobitev novega znanja in možnost, da na določene izzive, ki so naju čakali na najini podjetniški poti, pogledamo z drugačne perspektive. Strokovnjaki z NLB, s katerimi sva sodelovala, so nama prikazali dobre primere iz prakse, ki sva jih upoštevala, in na ta način uspela minimizirati stroške delovanja podjetja že na samem začetku. Če se z njimi ne bi posvetovala, bi se zadeve lotila čisto drugače, kar bi bilo za naju v danem trenutku zagotovo manj ugodno.

   

Česa vaju je bilo strah, ko sta se odločila za lastno podjetje?

Najbolj naju je skrbelo, kako bova usklajevala tri funkcije, ki naju povezujejo, in sicer, kako se bova usklajevala kot poslovna partnerja, življenjska sopotnika ter še starša. To so tri vloge, ki človeka okupirajo 24 ur dnevno. Poleg tega pa sva se zavedala, da najin vstop na trg ni majhen korak, ampak ogromen, in skrbelo naju je, ali bova to sposobna izpeljati.

Prednosti tega, da sva partnerja poslovno in zasebno, vidiva predvsem v zaupanju in nenehni obveščenosti obeh vpletenih o vseh dogodkih, ki so vezani na posel. Slabosti in morda celo pasti pa se lahko skrivajo v tem, da lahko poslovni odnos hitro preraste partnerskega, ne da bi to partnerja pravočasno zaznala. Tu lahko nastopi težava. Tega si noben podjetniški par ne bi smel dovoliti in tudi midva skrbiva za to, da se nama to ne bo zgodilo.

  

Kako si razdelita delo in kako družinske obveznosti usklajujeta s poslovnimi?

Z Markom imava že vrsto let družinske obveznosti razdeljene tako, da nama obema ustreza in sva oba zadovoljna, ravno tako je s poslovnimi obveznostmi. Te so se nekako kar same razdelile med naju, še sama ne veva, kdaj. Imava namreč zelo različne kompetence in se super dopolnjujeva. Zadovoljna sva, da lahko skupaj delava, saj eden drugemu resnično zaupava, je pa res, da zaradi preobilice dela delavnika nikoli ne zaključiva po 8 urah, pač pa so delovni tudi večeri in vikendi. Trenutno sva v takem obdobju, da si prostih večerov za naju dva in vikendov z otrokoma ne moreva privoščiti, bova pa to izkoristila, ko bo obveznosti malo manj. Sicer pa sta v zadnjem obdobju, kadar sva oba doma, ena ali dve uri vedno rezervirani za Nežo in Nika in v tistem času, če že ne oba, pa vsaj eden od naju da poslovne obveznosti in izzive popolnoma na stran.

  

Sta si pred začetkom poslovne poti predstavljala, kakšen bo podjetniški vsakdan?

Predstave o tem sva imela, vendar sva tekom delovanja hitro ugotovila, da niso odražale resničnosti. Najin podjetniški vsakdan je še veliko bolj pester od najinih predstav in pričakovanj pred slabim letom. Najbolj naju je presenetilo to, da se vedno lahko zgodi še kaj nepričakovanega, čeprav si že prepričan, da zdaj pa res ne bi smelo iti več nič narobe. Kot enega od mnogih primerov lahko mogoče navedeva tega: ko je bilo 12 pripravljenih palet Mul'cev na transportnem vozilu prevoznika na poti v Sparovo skladišče, se je na vozilu pokvarila elektronika. Prevoznik se je sicer hitro odzval in uspel okvaro odpraviti v nekaj urah ter naročeno količino pravočasno dostaviti v Sparovo skladišče, sva bila pa tisti čas čakanja oba živčna.

  

Od kje črpata zagon za uresničevanje svojih idej in ciljev?

Jaz obožujem delo v kuhinji, obožujem eksperimentiranje z naravnimi in za telo koristnimi sestavinami. Moji cilji in ideje so moj hobi, s hobiji pa se ukvarjamo zato, da si polnimo baterije, in tako se krog sklene. Mark pa je tip človeka, ki rad rešuje izzive in težave, ki nastajajo na najini podjetniški poti, sploh v primerih, ko je treba odreagirati preudarno in hkrati takoj. Marka dobesedno poganja adrenalin.

  

Kaj bi sporočila vsem, ki imajo poslovno idejo, vendar še niso zbrali poguma, da bi jo uresničili? Kateri od okusov vajinega izdelka je tisti, ki jim bo dal ta zagon?

Vsakemu, ki razmišlja o podjetniški poti, bi rada sporočila, da ima vsaka podjetniška pot mnogo vzponov in še več padcev. A prav padci so tisti, ki te naredijo močnejšega. Če v svojo idejo verjameš in jo tudi trg potrebuje in si se za to, da uspeš, pripravljen odreči dnevom in dnevom prostega časa, in delati tudi takrat, ko drugi že spijo in še spijo, ti bo zagotovo uspelo. Sicer pa, vsi najini Mul'ci so zelo okusni, trg pa pravi, da ljudje najbolj potrebujejo Lešnik in Kakav.

Če tudi v razmišljate o začetku svoje poslovne poti, vas vabimo v naš Center inovativnega podjetništva, kjer vas na enem mestu čaka vse, kar potrebujete za odprtje podjetja.

Lahko pa se udeležite tudi katerega od izobraževanj in podjetniških delavnic.

Vabimo vas, da nas obiščete!


december, 2018

2021 10 nlb poslovni paketi landing page 2560x1600

Novoustanovljena podjetja

Začnite svojo poslovno pot s pravo banko.

2021 08 nlb poslovni paketi splosno 1920x468

NLB Poslovni paketi

Izberite poslovni paket po svoji meri in imejte dober pregled nad stroški vsakodnevnega poslovanja.

Ne zamudite dobrega poslovnega nasveta

Pridružite se več kot 24.000, ki redno dobivajo najbolj sveže nasvete za dobre poslovne finančne odločitve.


Prijavi se

Na voljo smo vam 24 ur na dan, vse dni v letu!