19. januar 2010
NLB Galerija Avla, fotografska razstava

Nikola Vučemilović, fotografska razstava

Napoved razstave v NLB Galeriji Avla, Trg republike 2, Ljubljana. Odprtje razstave bo v četrtek, 21. januarja 2010, ob 20. uri. Razstava bo odprta od 21. januarja do 18. marca 2010. Odprtja razstave se bosta udeležila avtorjev sin Fedor Vučemilović in Želimir Koščević, umetnostni zgodovinar iz Zagreba.

Nikola Vučemilović, rojen v Makarski leta 1922, se s fotografijo ukvarja od leta 1939. Osnovno znanje je pridobil v fotografskem studiu Dobrinić v Splitu, kjer je bil tudi član Fotokluba Split. V NOB je od leta 1943 sodeloval kot vojni fotoreporter, v letu 1947 pa se je kot fotoreporter pridružil reviji Čuvaj Jadrana. Z mornarico je v tem času preplul Daljnji vzhod, Mediteran ter obale Azije in Afrike. Od leta 1961 je član Mednarodne zveze za fotografsko umetnost (FIAP). Razstavljal je po vsem svetu, od leta 1973 naprej tudi samostojno. Leta 2006 je bila v Splitu postavljena velika retrospektivna razstava njegovih del. Prejel je številne nagrade na mednarodnih fotografskih razstavah, njegove fotografije so del galerijskih zbirk v Avstraliji in ZDA. Številne njegove fotografije so bile objavljene v knjigah in tiskanih medijih, večkrat je bil tudi član žirije za reško razstavo Človek in morje. Za Nikolo Vučemilovića je mogoče trditi, da je začetnik tako imenovane splitske šole, ki je enakovredna delu bratov Brkan in Toše Dabca in s katero je bil Split v vrhu svetovne fotografije od 50. in 60. letih prejšnjega stoletja pa vse do danes. Je edini Splitčan, ki mu je Mednarodna zveza za fotografsko umetnost podelila naziv mojster (AFIAP).

Nikola Vučemilović - mojster humane fotografije
Dokumentarnost fotografskih posnetkov, ki je bila v obdobju po drugi svetovni vojni prikrivana s sintagmo "humanosti in zanimanja za vizualizacijo človeških usod", se je uveljavila v dveh različnih, vendar relativno sorodnih idejnih konceptih: "mehkem" socrealizmu in neorealizmu, zlasti italijanskem, kakršen se je izoblikoval sredi štiridesetih in na začetku petdesetih let minulega stoletja. Splitski fotograf Nikola Vučemilović je znal kar najbolj umetelno združiti in preplesti oba omenjena koncepta, z današnje perspektive pa je moč mirno zatrditi - z jasno opredelitvijo za neorealizem.
Čeprav je Nikola Vučemilović od leta 1947 deloval kot fotograf vojne mornarice, torej kot fotograf z razmeroma omejeno ustvarjalno svobodo, mu je pogosto uspelo nadgraditi objektivnost motiva z osebno interpretacijo. Nekatere fotografije, ki jih je nedvomno posnel po poklicni dolžnosti, odražajo zavidljivo tematsko širino, kompozicijsko svobodo in metaforičnost pripovedi. Na številnih fotografijah iz tega obdobja Vučemilović odmisli vse poklicne omejitve in dopusti, da mu videno podobo ustvari "pragmatika" fotografskega medija.
Številne Vučemilovićeve fotografije iz petdesetih in zgodnjih šestdesetih let dvajsetega stoletja razodevajo, kako je ta fotograf, daleč od središča fotografskega dogajanja, znal začutiti duh časa in moč medija, ki ga je uporabljal. Njegova sled je vtkana ne le v zgodovino hrvaške fotografije, ampak tudi v splošno zgodovino kulture.
Želimir Koščević, umetnostni zgodovinar iz Zagreba

Odprtje razstave bo v četrtek, 21. januarja 2010, ob 20. uri. Razstava bo na ogled do 18. marca 2010, galerija pa je odprta vsak delavnik od 8. do 18. ure.

Razstavo je pripravil: Emzin, Zavod za kreativno produkcijo. Posebna zahvala za pomoč pri izvedbi gre Ministrstvu za kulturo Republike Slovenije in Mestni občini Ljubljana, Oddelek za kulturo. Razstava je nastala v sodelovanju z avtorjevim sinom Fedorjem Vučemilovićem in vodjo Foto galerije Lang iz Samobora (Hrvaška), Želimirjem Koščevićem.

Na voljo smo vam 24 ur na dan, vse dni v letu!