21. marec 2011
NLB Galerija Avla

Milan Trenc, razstava ilustracij

Napoved razstave v NLB Galeriji Avla, Trg republike 2, Ljubljana. Odprtje razstave bo v četrtek, 24. marca 2011, ob 20. uri, razstava pa bo odprta do 12. maja 2011. Odprtja razstave se bo udeležil avtor razstave Milan Trenc.

Milan Trenc se je rodil leta 1962 v Zagrebu, kjer je diplomiral iz grafične umetnosti in filmske režije. V študentskih letih je začel objavljati stripe, med drugim v Mladini, po koncu študija pa je delal za Zagreb Film. Od leta 1985 do selitve v New York leta 1991, je bil glavni ilustrator pri reviji Start. V ZDA so njegovi stripi izhajali v legendarni reviji Heavy Metal, poleg tega pa je ustvaril več kot tisoč ilustracij in naslovnic za vidnejše ameriške časnike in revije, kot so Time, The New York Times, The Wall Street Journal, The New Yorker, Business Week, Fortune, Washington Post ...

Posnel je več filmov, med katerimi so animirani film Veliki provod (1989), ki je bil prikazan na Londonskem filmskem festivalu in danes velja za eno od klasičnih del zagrebške šole, televizijski igrani film Priča o duhu (1989), igrani omnibus Zen Stories (2000), ki je bil prikazan na filmskem festivalu v Motovunu, in animirana filma Elephant Goes to Kindergarten (2009) in Loneliness (2010). Napisal je knjigo za otroke The Night at the Museum (2003), po kateri so leta 2006 posneli visokoproračunski hollywoodski film. Za svoje ilustracije je leta 1993 prejel nagrado odličnosti revije Print, leta 2003 pa nagrado Združenja založniških oblikovalcev. Trenc od leta 2004 predava animacijo in režijo na Oddelku za animirani film in nove medije zagrebške Akademije za likovno umetnost. Poleg tega objavlja ilustracije v hrvaškem in tujem tisku, trenutno pa pripravlja nov animirani film in knjigo za otroke.   

Da se je Trencev osebni slog v ilustraciji dokončno oblikoval, so imela posebej velik vpliv turbulentna predvojna leta, saj so z mračnim razpoloženjem omogočila kreativne svoboščine, ki bi bile v srečnejšem, a rigidnem obdobju socialističnega sistema nepredstavljive. "Namesto da bi ilustriral besedila, sem ilustriral probleme, o katerih so besedila govorila," Trenc v intervjuju Dubravki Vrgoč pojasnjuje svoje tranzicijske izkušnje na prehodu v 80. in 90. leta 20. stoletja.

Resničnost je v tem obdobju postala tako nepredvidljiva, da je občasno presegla najdrznejše Trenceve izmišljene fantazije o premikih v drug kontekst ter vnosih nadrealističnih elementov iz prejšnjih stripov ali drugih scenarijev, zato je kot posledica takšne kompleksne in zlovešče družbene realnosti svojo domišljijo do enake mere lahko razvil tudi v mediju ilustracije, poleg tega pa ga je odlikovala sposobnost, da v vizualno podobo na osupljiv in celovit način prenese kompleksne in intelektualne izjave in vsebine.

Darko Glavan,
odlomki iz besedila k razstavi Milana Trenca v Zagrebu leta 2006

Odprtje razstave bo v četrtek, 24. marca 2011, ob 20. uri. Razstava bo na ogled do 12. maja 2011, galerija pa je odprta vsak delavnik od 8. do 18. ure.

Razstavo je pripravil: Emzin, Zavod za kreativno produkcijo. Posebna zahvala za pomoč pri izvedbi Ministrstvu za kulturo Republike Slovenije in Mestni občini Ljubljana, Oddelek za kulturo.

Več o razstavi

Na voljo smo vam 24 ur na dan, vse dni v letu!