Če redno spremljate in nadzorujete svoje finance, lahko tudi obvladujete in učinkovito načrtujete porabo. Tako boste lažje dosegli vaše finančne cilje in se izognili prevelikemu zadolževanju.
Finančni strokovnjak lahko s hitrim pregledom denarnega toka hitro oceni, kako urejene so naše osebne finance in kje so potencialna žarišča težav z denarjem. Še bolje je, če tudi sami redno spremljate, kam odteka vaš denar. Kako?Osebni denarni tok tvorijo vsi denarni prejemki (prilivi) in izdatki (odlivi) v času. Denarni tok vpliva na našo finančno likvidnost, torej na to, ali lahko sproti in redno poravnavamo zapadle obveznosti.
Med prejemke štejemo vse, kar pride na naš bančni račun, in izhaja bodisi iz našega dela ali premoženja, torej plača, honorarji, obresti od varčevanj, ipd. V izdatkih pa se skriva vse, kar plačamo drugim. Nekateri izdatki so nujni (obvezni) in se ponavljajo, npr. plačilo elektrike, šolnine, zavarovanj … . Spet drugi so občasni, kot so počitnice, hobiji ipd. Ti niso nujni, a so pomembni za naš življenjski stil in zadovoljstvo.
Na prejemke in izdatke vpliva tudi, koliko premoženja imamo. Naše dejansko premoženje je razlika med finančnimi in drugimi sredstvi ter vsemi dolgovi (obveznostmi), ki jih bo potrebno vrniti.
Z rednimi mesečnimi varčevanji lahko ustvarjamo sredstva, z rednimi mesečnimi odplačili kreditov pa zmanjšujemo dolgove. Obresti, dividende, kapitalski dobički, ki jih prinašajo varčevanja in naložbe, predstavljajo dodaten prejemek v denarnem toku, dolgovi pa predstavljajo izdatek, saj jih moramo odplačevati.
Če hočemo obvladati svojo porabo, moramo najprej razumeti svoje izdatke. Na to, kam gre naš denar, pa bolj kot njegova višina vpliva naš odnos do denarja. Izpolnite kviz in spoznajte, ali ste zapravljivci, skopušneži, finančni flegmatiki ali razumniki.
Odlično orodje za pregled vaših financ je NLB Klik, ki v sklopu Moj proračun omogoča celovito spremljanje prejemkov in izdatkov. V posameznem mesecu lahko spremljate vaše prejemke in izdatke, ki jih lahko razdelite v vsebinske kategorije, ter sredstva in dolgove. Hkrati lahko preverjate tudi gibanje posameznih skupin prejemkov skozi čas.
Večji delež namenite tekoči porabi, manjši pa finančnim ciljem. Delež, namenjen uresničevanju finančnih ciljev, vključuje denar, ki ga namenimo za varčevanja, zavarovanja in kredite. Svojo porabo povečujte le, če vaši stalni prihodki rastejo. Občasne enkratne (izredne) prihodke raje namenite za dolgoročnejše oblike varčevanja.
Sistematično spremljajte porabo denarja. Morda zveni zapleteno in neprivlačno, a je dandanes, ob pomoči interneta in različnih programskih orodij, vodenje osebnega proračuna postalo precej enostavno in celo zabavno. Tako boste vedno vedeli, kam gre vaš denar. Lahko boste analizirali svoje nakupne navade in pravočasno ukrepali, če bo potrebno.
Kreditne kartice in različne oblike posojil omogočajo financiranje potrošnje, a naj vas to ne zavede, da bi porabili preveč. Če uporabljate kartice z odloženim plačilom pazite, da z njimi ne porabite več, kot lahko plačate, ko je mesec naokoli. Pri večjih nakupih izberite nakup na obroke ali se odločite za osebni kredit, saj boste tako znesek odplačevali v manjših mesečnih obrokih.
Ne glede na to, koliko limita vam odobri banka, ga nikdar ne porabite več, kot znaša vaš mesečni neto prihodek. In ne pozabite – porabite ga lahko samo enkrat! Ko ga boste enkrat porabili, vam bo iz meseca v mesec zmanjšal razpoložljivi del prihodka. Ko na bančnem avtomatu dvigujete gotovino, pozabite na številko, kjer piše: ”Razpoložljivo stanje”, saj to stanje vključuje vaš limit. Zapomnite si raje tisto, kjer piše: ”Vaše stanje”, in poskušajte uravnavati porabo v okviru tega zneska.
Individualno ali skupno razpolaganje z denarjem med partnerjema je večna dilema. Partnerja naj vodita skupen družinski proračun. Najbolj ekonomično je, da si razdelita skrb za plačevanje posameznih skupin izdatkov. Bistveno je, da je za plačevanje in omejevanje ene skupine izdatkov v celoti odgovoren samo en partner, da ne pride do prelaganja odgovornosti. Popolnoma ločeno vodenje financ partnerjev v družinski skupnosti ni racionalno. Ni slabo, če se partnerja odločita, da bosta imela vsak svoj račun, sredstva za plačevanje sprotnih stroškov pa bosta črpala s skupnega računa. Tako bosta pridobila oba; tisti, ki ga skrbi partnerjeva poraba, in tisti, ki je postal preveč potraten.
Otroku ob vstopu v šolo zagotovite tudi žepnino. Potrebuje jo zato, da se bo naučil razpolagati z omejenim zneskom denarja. Najprej naj bo v gotovini, ko bo star 9 let pa mu jo nakazujte na osebni račun. Ob tej starosti bo že dobro pismen in skrben. Pomagajte mu, da se bo naučil uporabljati bančni avtomat in plačevati v trgovini z bančno kartico. Razložite mu, katere stroške bo kril iz žepnine in mu ne izročajte nobenega dodatnega denarja. Najprej naj bo namenjena za njegove želje kot so igrače, sladkarije, darila za prijatelje. Stroške za šolske obveznosti pa še vedno plačujte vi. Višino žepnine postopoma povišujte in vanjo vključujte plačilo stroškov za njegove potrebe in obveznosti (šolske potrebščine, malica, prevoz). Izraziteje ga začnite motivirati za varčevanje. Če si zaželi kakšno večjo stvar, naj sam zanjo privarčuje najmanj polovico. Višino mesečne žepnine izračunajte tako, da seštejete vse njegove redne obveznosti in prištejete še približno 30 % za ostale izdatke in varčevanje. Navajajte ga na pravilo, da 10 % žepnine prihrani. V ta namen mu odprite varčevalni račun in uredite trajni nalog za prenos denarja iz njegovega osebnega računa na njegov varčevalni račun.
V okviru osebne obravnave bodo naši svetovalci za osebne finance analizirali vaše obstoječe stanje, izračunali za vas najboljšo situacijo in predlagali možne smeri za dosego cilja. Brezplačno!
Svetovalna storitev za vse tiste, ki uporabljate ponudbo NLB Premium Osebno in želite, da vam finančni svetovalec izdela celovit pregled osebnih in družinskih financ. Pri tem boste prejeli tudi pisen rezultat pregleda in predlog ukrepov za izboljšanje.
Banka v kateri ste najhitreje, najbolj enostavno in pregledno uredite finance po svoje.
Kjerkoli in kadarkoli, 24 ur na dan, vse dni v letu. Sporočite nam podatke in pripravili vam bomo vse za uporabo NLB Klika.
Hvala za vaš interes.
Na oddano telefonsko številko ali e-naslov vas bomo obvestili o nadaljnjih korakih.
Prosimo, vpišite telefonsko številko, na katero želite, da vas pokličemo:
Hvala za vaš interes.
Na oddano telefonsko številko vas bomo kontaktirali.