Zaščitite se pred plačilno nedisciplino!

Slovensko gospodarstvo brez mikro, malih in srednje velikih podjetij ne bi delovalo. Čeprav so to podjetja, ki prispevajo ključen delež BDP-ja in so nosilci razvoja, imajo pri delovanju kar nekaj težav, med največjimi pa je prav plačilna nedisciplina. En sam neplačnik lahko vašemu podjetju povzroči velike preglavice, hkrati pa lahko povzroči zaporedje medsebojno odvisnih (ne)plačnikov, kar negativno vpliva na podjetniško okolje v Sloveniji. Preverite, kakšne možnosti za ukrepanje imate!


Poslovni odnos postavite na trdne temelje!

Pravijo, da je bolje preprečevati kot zdraviti. Zato se lahko že pred sklenitvijo posla zavarujemo pred neplačnikom. Preden sklenete posel, se prepričajte o finančnem stanju svojega potencialnega partnerja. Če so podatki o plačilni sposobnosti podjetja slabi, je vsekakor vredno dvakrat premisliti o sodelovanju s takim podjetjem. Plačilno sposobnost podjetij lahko formalno in s tem tudi najbolj zanesljivo preverite:

  • v aplikaciji FI-PO AJPES, kjer so zbrani najpomembnejši podatki in kazalniki iz letnih poročil ter blokad na računih gospodarskih družb, zadrug in samostojnih podjetnikov na spletnem portalu AJPES (vpogled v podatke pa je plačljiv, pri čemer lahko zakupite neomejeno število vpogledov oziroma plačate posamezni vpogled);
  • preko S.BON AJPES pa lahko prav tako proti plačilu naročite analizo bonitete poslovanja posameznega podjetja.

Prav tako pa ne gre zanemariti dobre stare metode pogovora – o potencialnem poslovnem partnerju se lahko pozanimate pri njegovih obstoječih poslovnih partnerjih.

Preden sklenete posel, se prepričajte o poslovnih navadah in zanesljivosti potencialnega poslovnega partnerja. Priporočamo, da pri tem preverite naslednjih 5 kazalnikov:

  1. bonitetno oceno podjetja
  2. plačilne navade v panogi
  3. likvidnost oziroma morebitne blokirane račune podjetja
  4. reference, ki dokazujejo, da se je v podjetje že v preteklosti ukvarjalo s podobnim obsegom posla
  5. redno plačevanje davkov, saj iz morebitnih neplačanih davkov lahko sledi izvršba

V svoje poslovanje vključite zanesljivega partnerja – banko

Plačilna nedisciplina je vsesplošen problem, pred katerim pa se lahko zavarujete, še preden nastane. S poznavanjem in uporabo ustreznih bančnih instrumentov lahko že ob sklenitvi posla poskrbite, da bodo vaše storitve ali izdelki ob dobavi tudi plačani. Če boste že ob sklenitvi posla vključili banko, se lahko odločite za bančno garancijo ali dokumentarni akreditiv, po tem, ko je posel že sklenjen, pa banki lahko prodate že nastale terjatve.

Bančna garancija ali dokumentarni akreditiv

Včasih se morate odločiti za posel z novim podjetjem, ki ga morda niti ne morete preveriti, ali podjetjem, ki nima najbolj čiste preteklosti. V tem primeru svetujemo, da zahtevate bančno garancijo za pravočasno plačilo ali dokumentarni akreditiv. Tako si zagotovite jamstvo banke za plačilo in tveganja, da kupec ne bi plačal ali bi s plačilom zamujal, ni več. Izdaja takšnega instrumenta je za naročnika preprosta in hitra, saj običajno vzame le dva do tri dni.

Nasvet: če kupec bančne garancije ali dokumentarnega akreditiva ne more dobiti, to pomeni, da mu ne zaupa niti njegova banka. Kateri od instrumentov je primernejši, je odvisno od narave posla, načina financiranja posla ...

Prodaja terjatev

Namesto čakanja na to, da bi terjatev zapadla, se marsikatero podjetje odloči za pogajanje o predčasnem plačilu. Kupec v zameno zahteva diskont, ki pa je bistveno višji, kot bi bil za podjetje strošek prodaje terjatev, zato se raje z banko pogovorite o tej možnosti. Banki lahko terjatve prodate, preden zapadejo, še bolje pa je, če se v banki oglasite, še preden terjatev sploh nastane.

Prodaja terjatev pomeni, da podjetje takoj po opravljeni storitvi ali dobavi blaga dobi plačilo za svoje delo – tudi če ste se z naročnikom dogovorili za daljši plačilni rok, saj bo plačilo na podlagi izdane in potrjene fakture opravila banka, kupec pa bo banki terjatev poravnal v z vami dogovorjenem roku. Hkrati boste tako potrebovali manjši obratni kapital, zaradi optimizacije bilanc pa se boste lahko tudi ceneje zadolževali, ko boste v prihodnje potrebovali kredit pri banki.

Poleg že omenjenega takojšnjega plačila za blago ali storitev ste denar dobili tudi ugodneje, kot če bi v času čakanja na dospelost terjatve za premostitev likvidnostne luknje morda potrebovali drugo financiranje pri banki. Je pa odkup terjatev tudi v interesu dobavitelja, s katerim se lahko dogovorite za daljše plačilne roke, zato lahko odkup terjatev že v fazi pogajanj predlagata tako dobavitelj kot kupec.

Če se vseeno srečate z neporavnanimi računi

Ko ima poslovni partner neporavnane obveznosti do vašega podjetja, imate pravzaprav dve možnosti: izterjavo ali pobot.

Izterjava

Če se odločite za izterjavo, boste morali upoštevati ključne korake, ki vas lahko pripeljejo do poplačila terjatve. Že v začetku se morate pripraviti na to, da bo postopek od vas zahteval precej časa in še več živcev, saj se lahko izkaže tudi, da kljub vsemu ne boste dočakali želenega rezultata (poplačila terjatve).

  1. Preverite, ali je bil račun poslan na pravi naslov in ali je naročnik račun prejel. Vprašajte, kakšni so razlogi za neplačilo. Včasih se v velikih sistemih preprosto zgodi, da pošta obleži na napačni mizi.
  2. Še enkrat preverite plačilno sposobnost naročnika, situacija se je lahko v času od sklenitve do izvedbe posla močno spremenila.
  3. Naročniku nato pošljite izpisek odprtih postavk, s čimer ga obvestite o zapadlih obveznostih in opozorite na obveznost plačila računa. Priložite še kopijo izstavljenega računa ter postavite nov rok plačila.
  4. Če so vsi roki za plačilo že mimo, dolžniku pošljite opomin in zopet preverite, ali je opomin prejel in ali namerava svoje obveznosti poravnati.

Ko so vsi zgornji koraki izčrpani, vam ostaneta le dve možnosti:

  1. Proti dolžniku na sodišču vložite predlog za izvršbo na podlagi verodostojne listine.
  2. Izterjavo lahko zaupate tudi agenciji, ki se s tem profesionalno ukvarja. Če je tudi ta neuspešna, se še vedno lahko zatečete na sodišče.

Pravna pot: večstranski (multilateralni) pobot

Ena izmed možnosti za poravnavo medsebojnih obveznosti med podjetji je tudi pobot. Zakon o preprečevanju zamud pri plačilih (ZPreZP-1) predpisuje, da je večstranski pobot obvezen za vse dolžnike, ki svojih denarnih obveznosti ne poravnajo v pogodbenem ali zakonskem roku. Prijava v sistem večstranskega pobotanja pri AJPES-u je obvezna, pobot pa nato izvede kar AJPES v sistemu ePobot. Dosedanja statistika AJPES-a priča, da se obseg zamud pri plačilih zmanjšuje, odkar je na voljo nova možnost večstranskega pobota.

Od navadnega pobota, urejenega v Obligacijskem zakoniku, se večstranski pobot iz ZPreZP-1 razlikuje v tem, da ni nujne vzajemnosti denarnih terjatev. To pomeni, da ni nujno, da bodo pobotani dolgovi, ki jih imata dva subjekta med seboj, ampak se lahko pobotajo dolgovi različnih oseb po naslednji shemi: Podjetje A je dolžno Podjetju B, Podjetje B pa Podjetju C, Podjetje C pa Podjetju A (veriga), zato se lahko terjatve pobotajo večstransko.

Poleg omenjene zakonodaje sta pri plačilni nedisciplini relevantna tudi Zakon o izvršbi in zavarovanju, ki si prizadeva za čim bolj učinkovit sistem izvršb, in Zakon o plačilnih storitvah in sistemih, ki olajša unovčevanje menic.*

Sklepanje poslov brez ustreznega zavarovanja lahko ogrozi vaše podjetje, pa tudi vaš miren spanec. Z uporabo pravih korakov za preverbo vašega poslovnega partnerja in tudi ustreznih bančnih instrumentov bodo vaše misli lahko usmerjene v razvoj, namesto da bi jih obremenjevale skrbi za obstoj vašega podjetja. Več informacij o ustreznih bančnih instrumentih najdete na naši spletni strani, vabimo pa vas tudi, da se obrnete na svojega bančnega svetovalca ali na tel. št. 01 425 2105.

* Vir: Zakon o preprečevanju zamud pri plačilih (ZPreZP-1)

Ne zamudite naslednjega dobrega nasveta

Naročite se na najbolj sveže nasvete za dobre finančno poslovne odločitve.

Naročite se

  

marec, 2018

Prodajni dokumentarni akreditiv

Način plačila, s katerim zmanjšate plačilno tveganje in hkrati financirate svoj posel.

Financiranje na podlagi vaših terjatev do kupcev. Po novem tudi prek spletne aplikacije.

Odkup terjatev

Ne zamudite dobrega poslovnega nasveta

Pridružite se več kot 24.000, ki redno dobivajo najbolj sveže nasvete za dobre poslovne finančne odločitve.


Prijavi se

Na voljo smo vam 24 ur na dan, vse dni v letu!