Ena najpogostejših novoletnih zaobljub je, da bomo naslednje leto bolje ravnali z denarjem. Pametno. Težava z novoletnimi zaobljubami pa je pogosto ta, da začetna zagnanost hitro popusti, zlasti če hitro ne vidimo rezultatov. Morda so razlog za to tudi napake, ki jih pogosto delamo pri ravnanju z denarjem. Da bomo pri tem uspešnejši, poglejmo, katere so štiri najpogostejše napake pri ravnanju z denarjem in kako se jim lahko izognemo.
O njih smo se naučili na eni od finančnih delavnic pod vodstvom finančne svetovalke NLB Snežane Groznik, na katerih udeležence uči o finančni vožnji skozi življenje. Finančna pismenost je namreč med najpomembnejšimi znanji v življenju in nam omogoča sprejemati razumne odločitve o financah ter posledično vpliva na kakovost življenja vsakega posameznika.
Ljudje si pogosto sami postavljamo ovire, da ne začnemo zares varčevati. »Nimam denarja za varčevanje« in »Ne splača se mi varčevati« sta izgovora, ki ju finančni svetovalci pogosto slišijo, to pa je tudi ena najpogostejših napak, ki jih delamo pri ravnanju z denarjem – namreč, da sploh ne varčujemo. Če se varčevanja lotimo tako, da damo na stran samo toliko denarja, kot nam ga ostane konec meseca, pri varčevanju res ne bomo pretirano uspešni. Moramo se zavedati, da je varčevanje odločitev, o kateri moramo razmisliti na začetku meseca, ko dobimo plačo.
Dobro je, da vsak mesec privarčujemo (za varčevanje namenimo) nekaj denarja, pa čeprav v nogavici (to seveda ni najbolj pametno, pa vseeno boljše, kot da ne varčujemo). Pri tem bomo lažje vztrajali, če varčujemo tako, da tega ne bomo občutili kot breme. Za to je nekaj drobnih trikov:
Druga pogosta napaka, ki jo delamo, je, da ne znamo časovno razporejati denarja. Denar ni cilj, je sredstvo, ki nam omogoča uresničevanje ciljev v določenem času. Če na denar gledamo le v nekem trenutku, se lahko zgodi, da ga nepremišljeno zapravljamo, dokler ga imamo, potem pa smo nesrečni do naslednje plače. Vendar če v denarno enačbo vključimo še čas, se trenutni porabi pridruži poraba v prihodnosti, ki jo lahko uresničimo z varčevanjem. Z zadolževanjem pa lahko tudi vnaprej porabljamo denar, ki ga bomo šele zaslužili nekoč v prihodnosti. Ta časovna komponenta denarja je zelo pomembna, zato je dobro, da se naučimo pravilno finančno načrtovati.
Ko se naučimo časovno razporejati denar, je najpomembnejša lekcija za nami. Naučili smo se denar razporejati tako, da ga je dovolj tudi za načrtovane dogodke in želje. Vendar pa v življenju ne gre vedno vse po načrtih. Lahko se nam pokvari avto ali pralni stroj ali pa se zgodijo drugi nepričakovani dogodki. Bomo takrat imeli dovolj denarja, da bomo brez težav plačali popravilo?
Tretja pogosta napaka je ta, da pri razporejanju denarja pozabimo na nepredvidene dogodke.
Še ena najpogostejših napak, ki jih delamo pri ravnanju z denarjem, je ta, da v svoj dolg štejemo le kredit. Zaradi napačne ocene zadolženosti lahko narobe ocenimo svoje finančne zmožnosti in se začnemo nerazumno zadolževati.
To so bile štiri najpogostejše napake, ki jih delamo pri ravnanju z denarjem in se jim s pravilnim načrtovanjem in zastavljanjem finančnih ciljev lahko izognemo. Za boljše upravljanje osebnih financ lahko za nasvet vprašate tudi svojega osebnega bančnika v NLB, ki vam bo z veseljem pomagal.
Redno pripravljamo uporabne nasvete, s katerimi želimo deliti znanje o osebnih financah in ki vam bodo v pomoč pri boljših življenjskih odločitvah. Naročite se na naše e-novice in tekoče jih boste prejemali v e-poštni nabiralnik.
januar, 2020
Spletna banka, odprta 24/7. Potrebujete le osebni računalnik z dostopom do interneta.
Z mobilno banko ste 24/7 na tekočem s prometom na osebnem računu, lahko plačujete ali denar nakažete s funkcijo "in-plačilo".