Nova Ljubljanska banka d.d.   Domov English
 
   
 

Skupina Nove Ljubljanske banke (Skupina NLB) [1] zavzema položaj največje bančne in finančne organizacije v Sloveniji, katere bilančna vsota predstavlja več kot tretjino bilančne vsote slovenskega bančnega sistema z 21 bankami.

Nova Ljubljanska banka, d.d., Ljubljana (NLB ali Banka1) je univerzalna banka z vodilno pozicijo na področju poslovanja s prebivalstvom, gospodarskimi družbami in zasebniki ter investicijskega bančništva.

Samo v Sloveniji posluje s Skupino NLB preko 50.000 podjetij in 900.000 individualnih strank. Tržni delež domačih odvisnih bank Skupine NLB je konec leta 2001 znašal 38 odstotkov celotne aktive slovenskega ban-čnega sistema, 37 odstotkov posojil nebančnemu sektorju in 39 odstotkov depozitov nebančnega sektorja. Znotraj Skupine NLB ima matična banka NLB preko 70-odstotni delež bilančne vsote in posojil nebančnemu sektorju Skupine NLB.

Delež Republike Slovenije v lastniškem kapitalu NLB se je z integracijo treh bank hčera znižal za 8,37 odstotne točke in je ob koncu leta 2001 znašal 74,71 odstotka. Druga dva večja deleža lastniškega kapitala pripadata Kapitalski družbi v višini 4,53 odstotka in Slovenski odškodninski družbi v višini 4,15 odstotka.

NLB spada med najbolje ocenjene banke v srednji in vzhodni Evropi s strani mednarodnih rating agencij z nedavnim povišanjem ocen od Fitch IBCA, Moody's in Capital Intelligence. Dolgoročne bonitetne ocene (investment grade risk) so: Moody's Baa2, FITCH A-, Standard & Poor's BBB-, Capital Intelligence A-. NLB spada med 10 največjih bank srednje Evrope, že peto leto zapored je prejela Euromoney Award for Excellence, revija The Banker založniške hiše Financial Times pa je izbrala NLB za 'slovensko banko leta 2001'.

Kapitalske naložbe v Sloveniji

V letu 2001 je bil napravljen prvi korak h konsolidaciji Skupine NLB. 1. oktobra 2001 se je zaključil proces združevanja treh kapitalsko povezanih bank: Dolenjske banke d.d., Novo mesto, Banke Velenje d.d., Velenje in Pomurske banke d.d., Murska Sobota z Novo Ljubljansko banko v enovito banko. NLB je izdala 776.894 novih delnic za izmenjavo z delnicami treh bank hčera, in s tem povečala svoj delež v njihovem lastniškem kapitalu na 100 odstotkov. Posledično so banke prenehale obstajati kot samostojne pravne osebe in so se preoblikovale v regionalne divizije poslovne mreže NLB.

31. decembra 2001 je imela NLB 41,33-odstotno kapitalsko udeležbo v rednih glasovalnih delnicah Koroške banke, d.d., Slovenj Gradec, ter 40-odstotno kapitalsko udeležbo v Banki Zasavje, d.d., Trbovlje, in Banki Domžale, d.d., Domžale. Lastniški delež NLB v Banki Celje, d.d., Celje, je bil konec leta 25,56-odstoten, skupaj z drugimi članicami Skupine NLB pa je znašal 35,56 odstotka.

V kapitalu LB Maksime, d.o.o., Ljubljana, ki upravlja investicijske sklade, je lastniški delež NLB 83,97-odstoten, razliko pa imajo v lasti druge banke Skupine NLB. Družba upravlja pet pooblaščenih investicijskih družb in vzajemni sklad LBM Piramida. Delnice vseh pooblaščenih investicijskih družb kotirajo na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev.

1. januarja 2001 je s poslovanjem začela Skupna pokoj-ninska družba, d.d., Ljubljana, ki je bila po zakonu ustanovljena za opravljanje dejavnosti dodatnega pokoj-ninskega zavarovanja. NLB in Zavarovalnica Triglav, d.d., Ljubljana, sta vsaka s 26,94-odstotnim lastniškim deležem največja lastnika te družbe.

NLB ima pomembno udeležbo v kapitalu družbe Bankart, d.o.o., Ljubljana, katere dejavnost je procesi-ranje kartic. Skupaj z bankami Skupine NLB znaša njen delež v kapitalu 39,44 odstotka.

LB Leasing, d.o.o., Ljubljana, ki je 100-odstotno v lasti NLB, se ukvarja s finančnim zakupom oziroma oddajanjem nepremičnin, vozil, plovil, kmetijskih in gradbenih strojev, pisarniške, računalniške ter druge opreme v najem (leasing). LB Leasing, d.o.o., Ljubljana, ima svoji lastni podjetji za lizing v Mariboru in Kopru ter je edini lastnik družbe Optima Leasing, d.o.o., Ljubljana. S pripojitvijo bank Skupine NLB pa je NLB postala 100-odstotna lastnica še dveh podjetij s tovrstno dejavnostjo, in sicer: Feniks, d.o.o., Murska Sobota, in Fit Leasing, d.o.o., Velenje.

LB Hipo, d.o.o., Ljubljana, ki je družba v 100-odstotni lasti NLB, se skupaj s hčerinskim podjetjem LB Propria, d.o.o., Ljubljana, ukvarja s poslovanjem z nepremičninami, z najemanjem in oddajanjem poslovnih prostorov. Z istovrstno dejavnostjo se ukvarja tudi družba Real, d.o.o., Novo mesto, ki je po pripojitvi Dolenjske banke v 90-odstotni lasti NLB.

Skupina NLB v tujini

LBS Bank v New Yorku je bila ustanovljena leta 1986 in je v celoti last NLB. Od ustanovitve posluje kot univerzalna poslovna banka predvsem pri financiranju blagovnih tokov med Združenimi državami Amerike in Slovenijo ter drugimi srednjeevropskimi in sredozemskimi državami.

LB InterFinanz AG, Zürich, v polni lasti NLB, je finančna družba, ki se ukvarja pretežno s trgovanjem z dolžniškimi instrumenti (forfetiranje). V okviru družbe deluje finančno podjetje LB InterFinanz Praha, ki oprav-lja finančno in komercialno svetovanje, hkrati pa ponuja tudi storitve faktoringa in forfetinga na srednje in vzhodnoevropskih trgih. Poleg tega sta LB InterFinanz AG, Zürich 70-odstotni, NLB pa 30-odstotni delničar družbe LB Factors, d.d., Ljubljana, katere dejavnost je faktoring oziroma odkup in zavarovanje terjatev iz prodaje blaga in storitev.

Kapitalski delež NLB v LHB Internationale Handelsbank AG v Frankfurtu, ki šteje med odvisne banke NLB, je lani presegel mejo večinske udeležbe in znaša 50,41 odstotka. 31. decembra 2001 je LHB postala odvisna družba NLB. V Adria Bank AG, Dunaj, ki je avstrijska pridružena banka NLB, pa ima NLB 28,46-odstotni delež.

31. decembra 2001 je imela NLB 18,47-odstotni delež v kapitalu Tutunske banke, a.d., Skopje, medtem ko je delež LHB Internationale Handelsbank AG, Frankfurt v tej banki znašal 34,62 odstotka. S prilagoditvijo bosanski bančni zakonodaji sta Banka Domžale, d.d., Domžale, in LHB Internationale Handelsbank AG, Frankfurt v letu 2001 dokapitalizirali Commercebank, d.d., Sarajevo, odvisno banko NLB. Po nakupu dela delnic od obstoječih delničarjev je posredna udeležba NLB v kapitalu te banke tako dosegla 67,6 odstotka.

NLB je svojo dosedanjo prisotnost na trgih jugovzhodne Evrope v letu 2001 okrepila z vstopom na trg Zvezne republike Jugoslavije. Poglavitni namen tovrstne širitve je nuditi storitve slovenskim podjetjem, ki delujejo na teh trgih, in je sestavni del uresničevanja razvojnih smernic NLB.

 
       
       
 

[1] Nova Ljubljanska banka, d.d., Ljubljana, se v nadaljevanju bere kot NLB ali Banka. Skupina Nove Ljubljanske banke se v nadaljevanju bere kot Skupina NLB.