Nova Ljubljanska banka d.d.   Domov English
 
   
 

Finančni prikaz poslovanja predstavlja povzetek finančnih dosežkov in poslovne uspešnosti Skupine NLB, ki vključuje Novo Ljubljansko banko, d.d., Ljubljana (NLB) kot matično banko in njene domače in tuje bančne in nebančne odvisne družbe. Podlago za pripravo prikaza predstavljajo konsolidirani računovodski izkazi Nove Ljubljanske banke, d.d. (izkazi na ravni Skupine NLB), ki so bili pripravljeni po slovenskih računovodskih standardih (SRS) in predpisani metodologiji za obvezno poročanje Banki Slovenije. Konsolidirani računovodski izkazi, skupaj s pripadajočimi pojasnili poglavitnih postavk bilance stanja, izkaza uspeha in izkaza finančnih tokov, so podani na straneh 45 do 79 letnega poročila. Poleg konsolidiranih računovodskih izkazov so v letnem poročilu na straneh od 81 do 116 podani tudi samostojni (nekonsolidirani) računovodski izkazi (s pripadajočimi pojasnili) matične banke, Nove Ljubljanske banke, d.d.

V finančnem prikazu poslovanja je poudarek na uspešnosti poslovanja Skupine NLB. Ne glede na navedeno, je zaradi velikosti in pomena matične banke in njenega vpliva na rezultate poslovanja Skupine kot celote pri komentiranju posameznih poslovnih dosežkov pogosto naveden tudi podatek za matično banko, kot je izkazan v njenih samostojnih, nekonsolidiranih računovodskih izkazih.

Razen če to ni posebej omenjeno, v finančnem prikazu poslovanja ni razlag ali komentarjev podatkov, ki se nahajajo v konsolidiranih računovodskih izkazih in so pripravljeni po mednarodnih računovodskih standardih (MRS). Konsolidirani računovodski izkazi Nove Ljub-ljanske banke, d.d., Ljubljana (izkazi na ravni Skupine NLB), ki so pripravljeni po MRS in vključujejo konsolidirani izkaz uspeha, konsolidirano bilanco stanja, konsolidirani izkaz gibanja kapitala in konsolidirani izkaz finančnega izida, kakor tudi pripadajajoča pojasnila k posameznim postavkam navedenih izkazov in prevedbeno tabelo, ki prikazuje poglavitne razlike med izkazi pripravljenimi po SRS in izkazi pripravljenimi v skladu z MRS, so v letnem poročilu predstavljeni posebej, na straneh od 119 do 167.

Podatki v konsolidiranih računovodskih izkazih za leto 2001 niso neposredno primerljivi z enakimi podatki za prejšnja leta in leto 2000. 31. decembra 2001 so bili v konsolidirane izkaze vključeni tudi izkazi Skupine LHB Internationale Handelsbank AG, Frankfurt, ki je z 29. decembrom 2001 postala odvisna družba NLB. Po računovodskih pravilih konsolidacije je bila 31. decembra 2001 polno konsolidirana le bilanca stanja Skupine LHB Bank, medtem ko je v konsolidiranem izkazu uspeha zajet le poslovni rezultat Skupine LHB Bank, in sicer višina deleža, ki pripada NLB glede na njeno udeležbo v kapitalu Banke. Z istim dnem je postala odvisna družba NLB tudi Tutunska banka a.d., Skopje, ki je konsolidirana po podobnem postopku kot LHB Bank. Razlika med obema bankama pa je v tem, da Tutunska banka do izpolnitve pogojev za konsolidacijo (status odvisne družbe) ni imela statusa pridružene družbe. To pomeni, da je NLB svojo naložbo v kapital te banke obravnavala kot drugo kapitalsko naložbo. Commercebank d.d., Sarajevo pa je odvisna banka NLB postala že v začetku leta 2001, zato sta v računovodskih izkazih Skupine NLB za leto 2001 polno konsolidirani tako izkaz uspeha kot tudi njena bilanca stanja.

Pri obravnavanju poslovnih dosežkov na podlagi samostojnih računovodskih izkazov NLB je treba upoštevati dejstvo, da so se 1. oktobra 2001 k njej pripojile tri banke, ki so do takrat imele status njenih odvisnih družb oziroma hčerinskih bank. Gre za Banko Velenje, Pomursko banko in Dolenjsko banko [2], katerih manjšinski delničarji so z zamenjavo delnic teh bank, ki so jih imeli v svoji lasti, za novoizdane delnice Nove Ljubljanske banke, d.d., postali njeni manjšinski delničarji. Izdaja novih delnic NLB in njihova zamenjava za delnice treh hčerinskih bank je bila izvršena s predhodnim vrednotenjem neodvisnih zunanjih cenilcev neto premoženja vseh štirih bank. Pri tem je treba vedeti, da so delnice Dolenjske banke že kotirale na Ljubljanski borzi vrednostnih papirjev, kar je v določeni meri olajšalo določitev vrednosti banke in menjalnega razmerja. S 1. oktobrom 2001 so prej omenjene bivše hčerinske banke postale regionalne divizije NLB in so v pretežnem obsegu nadaljevale svoje predhodno poslovanje.

 
       
       
  [2] Do 30. junija 2001 je Dolenjska banka imela status pridružene banke Nove Ljubljanske banke, d.d., od tega dne pa do popolne pripojitve k NLB pa je imela status hčerinske banke (banke hčere). Spremenjen status banke je omogočil vključitev njenih finančnih rezultatov v konsolidirane računovodske izkaze NLB že po stanju 30. junija 2001. S 1. oktobrom 2001 pa je banka prenehala obstajati kot samostojna pravna oseba.