Nova Ljubljanska banka d.d.   Domov English
 
   
 

Slikovno vezivo pričujočega letnega poročila NLB d.d. je nekaj izbranih stvaritev iz Umetniške zbirke NLB:

Gabrijel Stupica
Flora
1961
tempera, mešana tehnika, les
72 x 100 cm

Silvester Komel
Iskanje izhoda
1971
akril, olje, platno
145 x 181 cm

Janez Bernik
Pismo
1965
tempera, olje, platno
110 x 140 cm

Stane Kregar
Arogantni filozof
1966
olje, platno
65 x 119 cm

Bojan Gorenec
Himnična antropometrija
1997
akril, platno
188 x 210 cm

 

Pomenljiva sporočilnost del in zgovornost imen umetnikov sta dokaz, da gre za kakovostne dosežke slovenske moderne likovne umetnosti, podobno pa bi spregovorile tudi desetine drugih del, s katerimi smo pred tremi leti začeli programsko načrtno oblikovati svojo umetniško zbirko. Zavest o pomenu kulture okolja, v katerem delamo in se srečujemo s strankami in poslovnimi sodelavci, je močna že vse od ustanovitve naše banke, o čemer priča več kot tisoč odkupljenih umetnin v letih našega obstoja, ki kot likovna oprema živijo z nami in bogatijo naš življenjski prostor. Mnoga od teh del bomo zaradi visoke kakovosti in izjemne pričevalnosti vključili v Umetniško zbirko NLB. Tudi odmevne likovne razstave, ki jih prirejamo v Galeriji Avla NLB v naši podružnici na Trgu republike v Ljubljani in drugih stalnih in občasnih razstaviščih v podružnicah in poslovalnicah (v Sloveniji) ter naša podpora likovnim in drugim ustvarjalnim dejavnostim dokazujejo, da smo zavestno in živo vpeti v kulturno podobo okolja, v katerem delujemo.

Programska izhodišča Umetniške zbirke NLB, v katerih je ta podobno kot v podobnih zbirkah drugih denarnih in bančnih ustanov v svetu in v Sloveniji strokovno utemeljena kot muzejem in galerijam vzporedna oblika ohranjevanja polpretekle likovne dediščine, zagotavljajo predvsem možnost dejavnega nastopa na umetniškem trgu. Na odkupe izbranih dosežkov novejše umetniške ustvarjalnosti in sprotne odkupe tekoče umetniške produkcije, torej dela najmlajših umetnikov, je sicer mogoče gledati in jih opredeliti tudi kot naložbe, zavedamo pa se, da hkrati pomenijo najboljšo "podporo" umetnosti in umetnikom, saj šele z njimi dajemo (materialno) priznanje njihovim ustvarjalnim prizadevanjem.

Takšna izhodišča so nam omogočila, da ob prvi razstavi novih pridobitev Umetniške zbirke NLB (2001) nedvoumno predstavimo tudi njen vsebinski okvir: "NLB je z jasno programsko usmeritvijo zbirke za izhodiščni smoter postavila zbiranje izbranih del ustvarjalcev, ki so posebej dejavno zaznamovali umetnostno produkcijo v XX. stoletju, in kakovosten nabor iz sprotnega likovnega snovanja. V njej so že dela, ki se s svojo izpovednostjo kažejo kot verodostojna napoved zamišljene celovitejše predstavitve - od impresionistov prek slovenskih 'ikon' komaj preteklega stoletja do uveljavljenih predstavnikov najnovejših umetnostnih usmeritev, ki v njem še koreninijo."


Stane Bernik
Avtor besedila, prof. dr. Stane Bernik, je predsednik posvetovalne
(strokovno-programske) komisije Umetniške zbirke Nove Ljubljanske banke