To ni članek o spremembah, ki jih je prineslo preteklo leto. To je članek o tem, kako zelo prilagodljiva bitja smo ljudje po naravi. Čez noč smo brez težav zamenjali delovno okolje in vsa ostala socialna okolja. Naš dom je postal vse – pisarna, telovadnica in prostor za druženje. Virtualno, kakopak.
Splet je postal naš mikrokozmos, v enem trenutku je bil naš najboljši prijatelj, spet v drugem osovraženi prinašalec slabih novic. Vse smo počeli na spletu, predvsem pa smo na njem začeli množično nakupovati. Živila, oblačila, čistila, pripomočke za osebno nego, kozmetiko, zdravila, športno opremo, pohištvo, orodje, raznorazne tehnološke naprave, igrače in še vrsto drugih stvari. Splet je postal naše nakupovalno središče. Za nujne, manj nujne in zabavne stvari. Je pa to tudi članek o zelo pomembni spremembi, ki močno vpliva ravno na spletne nakupe.
Prav zato je bila na ravni Evropske unije sprejeta direktiva EU o plačilnih storitvah (PSD2), ki med drugim uvaja strožje zahteve za potrjevanje spletnih plačil in s tem izboljšuje njihovo varnost ter poskrbi za dodatno zaščito potrošnika pred goljufijami.
Za povprečnega uporabnika oziroma plačnika je eden od najpomembnejših elementov direktive, s katerim se bo pri plačevanju prek spleta tudi najbolj pogosto srečeval, močna avtentikacija imetnikov kartic. Direktiva namreč zahteva uvedbo naprednejše (t. i. dvostopenjske) avtentikacije v postopku plačila. Podobno, kot moramo to narediti že na nekaterih drugih platformah, kjer mora uporabnik dodatno (običajno prek telefona) potrditi vstop v svoj račun, mora tudi pri spletnih nakupih dokazati, da skuša plačati za določen izdelek, le da je tu z novo direktivo stopnja varnosti še stopničko višje. Ključni del novih pravil spletnih nakupov je torej močna zaščita uporabnika.
Povedano preprosteje, kupec mora ponudniku storitev, na primer spletnemu trgovcu, na nek način sporočiti in potrditi, da ta nakup res opravlja prav on. To spletnemu trgovcu potrdi z vsaj dvema od treh obstoječih načinov za potrditev identitete kupca:
S prehodom v leto 2021 smo se tako pri nakupovanju na spletnih prodajnih mestih znotraj EU poslovili od zamudnega prepisovanja številčne kode prejete prek sporočila SMS, pozdravili pa nov, še varnejši način potrjevanja spletnih plačil.
V NLB so med prvimi ponudili rešitev, ki upošteva sodobne varnostne standarde nove evropske direktive in uporabnikom prek aplikacije NLB Pay omogočili še bolj enostavno ter še varnejše spletno nakupovanje. Čeprav se morda zdi, da je z novo direktivo spletno nakupovanje postalo bolj zapleteno, v resnici ni tako.
Nakupovanje prek spleta ostaja povsem enako do zadnjega koraka – potrjevanja plačila. V spletni trgovini izberete izdelek, ki ga želite, ga dodate v košarico, vnesete podatke za dostavo in vpišete številko vaše kartice.
Spletno plačilo pa nato v 3 korakih potrdite v mobilni denarnici NLB Pay:
Nova direktiva torej pomeni le nekaj dodatnih enostavnih korakov, ki pa na koncu uporabniku prinesejo precej boljšo zaščito pred spletnimi goljufijami.
februar, 2021
Mobilna denarnica NLB Pay omogoča brezstično plačevanje na ustrezno opremljenih terminalih POS, v Sloveniji in tujini.
Izberite paket po svoji meri in prihranite!
Za morebitne nevšečnosti ob izgubi ali kraji kartice, lahko poskrbite s sklenitvijo dodatnega zavarovanja.