Ne prezrite 9 nasvetov, ki vam bodo pomagali, da se izognete najpogostejšim pastem kartičnega in spletnega nakupovanja. Pomagajo pa vam prihraniti tudi kakšen evro ali siv las.
Veliko je razlogov, ki govorijo v prid spletnemu nakupovanju. Kupcem prinašajo večjo izbiro, boljše ugodnosti … nakupovanje prek spleta je hitro, priročno in varno.
A s povečevanjem obsega spletnih nakupov, se povečuje tudi nabor pasti, v katere se lahko ujamete, če niste previdni.
Na kaj morate še posebej paziti pri spletnem nakupovanju?
Spletne nakupe opravljajte samo pri uveljavljenih ponudnikih oziroma na spletnih straneh, za katere ste prepričani, da so varne. Kredibilnost spletnih trgovcev lahko hitro preverite na spletu – preglejte forume in odzive ostalih kupcev. Preverite tudi, ali lahko brez težav najdete navedbo o podjetju, ki upravlja spletno trgovino in njegov naslov in ostale kontaktne podatke. V Sloveniji je trgovina te podatke celo po zakonu dolžna predstaviti na vidnem mestu svoje spletne trgovine.
Še posebej, če uporabljate spletno banko ali nakupujete prek spleta. Uporabljajte zaščitno programsko opremo in jo redno posodabljajte. Na računalniku naj bodo nameščeni zadnji varnostni popravki, požarni zid (firewall) in antivirusni program.
To naj velja za vse spletne storitve, ki jih uporabljate, in svojih gesel nikomur ne zaupajte.
Močno geslo je tako, ki ga praktično ni mogoče uganiti. Priporočljivo je, da ima najmanj osem znakov, vsebuje pa tako male kot velike črke, številke in ločila. Dobro je uporabiti tudi podobne si znake, kot na primer številko 0 in veliki O ali veliki S in znak za dolar $. Izogibajte pa se besed, ki jih najdemo v slovarju, osebnih podatkov članov družine, kot so imena in rojstni datumi, zaporedij na tipkovnici (npr.qwerty ali 12345) ter ponavljajočih se znakov (npr. aa55aa55). Prav tako ne kopirajte gesel, ki vam jih spletne strani ponujajo kot primer močnih gesel, ter ne uporabljajte pogostih kratic in okrajšav. Predvsem pa za različne spletne strani ne uporabljajte istih gesel.
Občutljive podatke vtipkajte le prek šifrirane povezave – na straneh, kjer se naslov URL začne s https://. Nikoli jih ne vpisujte na neznane strani ali pošiljajte prek elektronske pošte.
Potem ko v spletni trgovini izberete želene izdelke in v poglavju o plačilih vnesete potrebne podatke o plačniku (ime in priimek, naslov za pošiljanje izdelkov, številka kartice za plačilo ipd.), spletni nakup potrdite enostavno in hitro – z mobilno denarnico NLB Pay. Postopek potrjevanja spletnega plačila poteka v treh korakih:
Skozi ves postopek potrjevanja plačila vas vodi tudi obvestilo, ki se ob spletnem plačilu pokaže na mobilniku.
Prek NLB Klika in Klikina lahko nadzorujete promet na svojih računih. Ne pozabite, tudi za spletno in mobilno banko veljajo enaka pravila glede močnih gesel.
Z SMS-Alarmom o uporabi kartice in SMS-Opomnikom o stanju na računu boste sproti obveščeni o transakcijah. Če zaznate sumljivo transakcijo, ki je niste opravili, nas o tem takoj obvestite (NLB Kontaktni center: 01 477 2000). Kontaktni center lahko kartico blokira in vas nato vodi skozi postopek ob morebitni zlorabi.
Možnost preklica kartice je močan varnostni element, s katerim lahko kadar koli, začasno ali trajno, preprečite nadaljnjo uporabo kartice. V mobilni denarnici NLB Pay lahko to upravljate sami, za vsa plačila ali za posamezen način uporabe, in sicer za:
Če želite, lahko začasno zaklenete uporabo tudi za vsa plačila. To je uporabno zlasti v primeru, če bi kartico založili ali kupovali v sumljivi spletni trgovini in vas skrbi, da bi jo kdo lahko zlorabil. Kadarkoli lahko v aplikaciji uporabo kartice preprosto spet odklenete in z odklenjeno kartico že takoj plačujete.
Z upravljanjem varnostnih nastavitev v mobilni denarnici postane uporaba kartic še varnejša. Lahko si, denimo, uporabo kartic na spletu in v tujini začasno zaklenete, odklenete pa le takrat, ko se odpravite v tujino ali ko kupujete na spletu.
Bodite pozorni na opozorila banke ter obvestila, ki jih objavlja nacionalni odzivni center za obravnavo incidentov s področja varnosti elektronskih omrežij in informacij SI-CERT, spremljate pa tudi spletno stran www.varninainternetu.si. Tudi v NLB smo nasvetom za varnejšo uporabo digitalnih bančnih storitev namenili novo spletno stran.
Varnost I Nasveti in opozorila, za varnejšo rabo digitalnih bančnih storitev
Plačilne kartice so gotovina prihodnosti in postajajo nepogrešljive spremljevalke vsakega sodobnega potrošnika.
SMS-Alarmi in SMS-Opomniki za hitri pregled ter obvladovanje vaših osebnih financ.
Z mobilno banko ste 24/7 na tekočem s prometom na osebnem računu, lahko plačujete ali denar nakažete s funkcijo "in-plačilo".
Enak videz, enak postopek, na vseh napravah.
Preprost, priročen in varnejši način plačevanja je tu. Namestite si novo in boljšo verzijo mobilne denarnice in omogočite kartice za plačevanje z Google Pay.
Za morebitne nevšečnosti ob izgubi ali kraji kartice, lahko poskrbite s sklenitvijo dodatnega zavarovanja.