Takim skrbem se lahko izognete, če ob najemu kredita sklenete življenjsko zavarovanje kreditojemalca. Življenjsko zavarovanje kreditojemalca NLB Vite d.d. Ljubljana je zavarovanje, s katerim se poplača preostanek kreditnega dolga banki, če kreditojemalec umre. V takem primeru bo življenjska zavarovalnica NLB Vita d.d. Ljubljana izplačala zavarovalno vsoto neposredno banki, ki jo bo porabila za poravnavo preostanka kreditnih obveznosti. Tako družina in dediči ne bodo obremenjeni z dolgom. Upravičenci za pozitivno razliko med zavarovalno vsoto in višino neodplačanega dolga na dan prejema popolne prijave zavarovalnega primera so dediči zavarovanca. Več na https://www.nlbvita.si/zavarovanja/zivljenjsko-zavarovanje-kreditojemalcev
Če ima stranka pogodbo o zaposlitvi za določen čas, lahko najame kredit, ki je zavarovan z zastavo nepremičnine, pod pogojem, da je bila pred tem zaposlena vsaj 6 mesecev, pri čemer je najdaljša možna doba odplačevanja enaka kot pri ostalih kreditojemalcih. Pri osebnih in stanovanjskih kreditih, zavarovanih z drugimi vrstami zavarovanja, pa mora biti zapadlost zadnje mesečne obveznosti najmanj en dan pred datumom poteka pogodbe o zaposlitvi.Za vse kreditojemalce pa velja, da morajo imeti status rezidenta, zaposlitev v Republiki Sloveniji in da so stari najmanj 18 let.
SISBON je elektronski sistem izmenjave informacij o boniteti strank, ki so fizične osebe. Vzpostavljen je bil z namenom upravljanja s kreditnim tveganjem bank, hranilnic in drugih dajalcev kreditov za zagotovitev odgovornega kreditiranja in preprečevanja prezadolževanja posameznikov.
V SISBON se zbirajo in obdelujejo podatki, ki se nanašajo na dejansko in potencialno zadolženost in korektnost izpolnjevanja pogodbenih obveznosti fizičnih oseb, posameznikov. Navedeni podatki so poleg podatkov, s katerimi banke že razpolagajo, zgolj dodatna informacija pri ugotavljanju njihove kreditne sposobnosti, od katere je odvisna odobritev posla in določitev pogojev za posamezno storitev.
Ta sistem je 1. januarja 2016 v upravljanje prevzela Banka Slovenije, ki je tako postala upravljavec sistema in zbirke podatkov o boniteti strank.
Več informacij: www.sisbon.si
Povzeto po Jože Andrej Čibej »Kako računamo obresti«, ZBS Ljubljana 2011: »EOM pove, koliko nas bo dejansko stalo posojilo. EOM je (v odstotku izražena) letna stopnja, ki odraža dejansko ceno denarja, pri čemer so upoštevani vsi pogoji posojila prek roka črpanja in roka vračila, števila mesečnih obveznosti, obrestne mere, stroškov odobritve in zavarovanja posojila do drugih morebitnih bremen, ki v skladu z zakonskimi določbami Zakona o potrošniških kreditih sodijo v ta izračun. EOM se lahko spremeni, če se spremeni katera koli od postavk pri izračunu, zato se lahko dve posojili, ki se sicer popolnoma ujemata v glavnici, ročnosti, načinu obračuna obresti in pogodbeni obrestni meri, na koncu, ko upoštevamo vse relevantne stroške, tudi bistveno razlikujeta.«
NLB Stanovanjski kredit je lahko zavarovan s hipoteko, t. j. z zastavno pravico na nepremičnini. Druge možne vrste zavarovanj NLB Stanovanjskih kreditov so še:
- plačilo zavarovalne premije pri zavarovalnici (odplačilna doba do 180 mesecev)
- solidarno poroštvo kreditno sposobnih porokov (odplačilna doba do 60 mesecev)
- zastava vrednostnih papirjev (odplačilna doba do 120 mesecev)
- zastava police življenjskega zavarovanja NLB Vita z ustrezno odkupno vrednostjo (odplačilna doba do 120 mesecev)
- zastava točk premoženja vzajemnih skladov NLB Skladi (odplačilna doba do 120 mesecev) idr.
Banka se v dogovoru s stranko na podlagi ocene vsakega posamičnega primera v procesu odobravanja kredita odloči, katera prej navedena zavarovanja (eno ali več) so zanjo sprejemljiva.
Hvala.