Poslovno poročilo
Računovodsko poročilo
Regulatorni del
Imenik

DomovAngleško

Več kot banka

Notranja revizija

Notranja revizija

Center notranje revizije v NLB deluje kot neodvisna, objektivna in svetovalna funkcija s sistematičnim in strokovnim pristopom pri ocenjevanju upravljanja s tveganji, kontrolnega sistema in vodenja poslovanja. V NLB Skupini ima pomembno vlogo pri uresničevanju strateških in poslovnih ciljev ter najboljše bančne prakse.

Center deluje v skladu z Mednarodnimi standardi strokovnega ravnanja pri notranjem revidiranju, Zakonom o bančništvu, Kodeksom poklicne etike notranjih revizorjev in Kodeksom načel notranjega revidiranja, za kar je pridobil tudi zunanjo oceno kakovosti delovanja v skladu s pravili notranje revizijske stroke, ki jih sprejemata Inštitut notranjih revizorjev s sedežem v ZDA in Slovenski inštitut za revizijo. Namen, veljava, način delovanja ter pooblastila in odgovornosti notranje revizije so opredeljeni v Listini o delovanju Centra notranje revizije, navodila za delo pa v priročniku. Center o svojem delu redno poroča upravi, preko Odbora za revizijo nadzornemu svetu ter po potrebi zunanjim nadzornikom.

Skladno z uveljavljenimi načeli korporativnega upravljanja je Center odgovoren tudi za koordinacijo delovanja vseh notranjerevizijskih služb v NLB Skupini. Prek organov upravljanja v članicah NLB Skupine in izobraževanja skrbi za poenotenje delovanja notranjerevizijskih služb s standardi in metodologijo dela Centra, notranji revizorji NLB pa kot svetovalci sodelujejo pri revizijskih pregledih v smislu nudenja dodatne strokovne pomoči notranjim revizorjem posameznih članic NLB Skupine.

Delovanje notranje revizije

Glavna naloga notranje revizije je podati Upravi NLB in vodstvom nepristransko zagotovilo glede učinkovitosti upravljanja s tveganji z oceno, ali se ključna tveganja ustrezno obvladujejo in ali notranji kontrolni sistem deluje učinkovito. Dober kontrolni sistem je glavni element učinkovitega upravljanja s tveganji in s tem uspešnega upravljanja banke, ki je nujno potrebno za doseganje njenih poslovnih ciljev.

Načrtovanje revizijskih pregledov temelji na analizi vgrajenih in kontrolnih tveganj, ki so prisotna na posameznih področjih poslovanja banke. Največji poudarek je na sistemu notranjih kontrol in upravljanju s tveganji, kar predvideva tudi mednarodna praksa v skladu z usmeritvami COSO (The Committee of Sponsoring Organizations of the Treadway Commission): IC (Internal Control) in ERM (Enterprise Risk Management). Oba modela sta merilo notranji reviziji pri ocenjevanju kontrolnega sistema in upravljanja s tveganji. Za preverjanje notranjih kontrol v poslovalnicah poslovne mreže ter notranjerevizijskih služb v članicah NLB Skupine se kot dopolnilo reviziji uporabljajo samoocenitveni vprašalniki (Control Self Assessment - CSA).

Konec leta 2008 je bilo v Centru 33 zaposlenih. V letu 2008 so revizijske preglede opravili na vseh z vidika tveganj ključnih področjih poslovanja banke. Poleg tega so revizorji Centra opravljali ali sodelovali pri pregledih v ostalih članicah NLB Skupine, s poudarkom na obvladovanju kreditnih tveganj ter operativnih tveganj v zvezi z informacijskim sistemom. V celoti je Center opravil 50 rednih, 7 izrednih in 21 nenapovedanih revizijskih pregledov ter 44 pregledov pogodbenih menjalnic.

Poleg revizije je bilo v začetku leta nekoliko več pozornosti posvečene implementaciji obsežneje prenovljenega priročnika za delo. Glavnina ostalih aktivnosti v letu 2008 se je nanašala na tekočo spremljanje izvrševanja revizijskih priporočil, koordiniranje inšpekcijskih pregledov Banke Slovenije, koordiniranje dela zunanjih revizorjev, svetovanje za izboljšanje učinkovitosti poslovanja, notranji razvoj, prenos metodologije dela in znanja na notranje revizijske službe v članicah NLB Skupine.

Center je pristojen za koordinacijo postopka izbire zunanjega revizorja za revidiranje letnega poročila NLB Skupine, koordinacijo same izvedbe zunanje revizije, spremljavo izvrševanja priporočil zunanjega revizorja ter poročanje upravi in nadzornim organom banke. V skladu z mednarodnimi standardi revidiranja lahko zunanji revizor za izvedbo revizije uporabi storitve notranje revizije.

Center je tudi koordinator aktivnosti pri izvedbi inšpekcijskih pregledov Banke Slovenije, spremlja izvrševanja njenih priporočil ter o tem poroča upravi in nadzornim organom banke.

Center v vseh pomembnih pogledih deluje skladno z vsemi Standardi strokovnega ravnanja pri notranjem revidiranju, skladno s Kodeksom notranjerevizijskih načel in Kodeksom poklicne etike notranjega revizorja ter gospodarno, učinkovito in uspešno. Ta ugotovitev izhaja iz zunanje ocene kakovosti delovanja Centra, ki jo je podala revizijska družba KPMG v letu 2007.

Upravljanje in nadzor nad članicami NLB Skupine

Center že vrsto let uspešno v praksi uresničuje načela korporativnega upravljanja in nadzora v skupini, ki jih določata sprejeta Politika upravljanja in nadzora NLB Skupine in Program harmonizacije. V ostalih članicah skupine je 12 služb notranje revizije s 35 revizorji, katerih delovanje temelji na enotnem krovnem aktu (listina o delovanju notranje revizijske službe v vsaki posamezni članici NLB Skupine) ter enotnih standardih in metodologiji dela, ki jih Center ohranja in razvija, da bi dosegali najvišje standarde notranjega revidiranja v celotni NLB Skupini.

Načela korporativnega upravljanja Center izvaja na več načinov:
– z implementacijo enotnih standardov in metodologije dela,
– z izvajanjem skupnih revizijskih pregledov poslovanja z notranjimi revizijami članic NLB Skupine,
– z izvajanjem pregledov kakovosti delovanja notranjerevizijskih služb,
– z nadzorom nad delovanjem notranjerevizijskih služb,
– z nudenjem strokovne pomoči predstavnikom NLB v nadzornih organih članic NLB Skupine,
– s poročanjem o aktivnostih Centra v NLB Skupini upravi in nadzornim organom NLB.

K harmonizaciji delovanja notranjerevizijskih služb v NLB Skupini dodatno prispevajo:
– redna izobraževanja/seminarji za notranje revizorje vseh članic NLB Skupine,
– podajanje strokovnih mnenj in navodil,
– koordinacija in organizacija razvojnega dela v okviru delovnih skupin,
– nudenje stalne strokovne pomoči pri njihovem vsakdanjem delu.

NLB Skupina
Letno poročilo 2008