Istvàn Orosz, razstava ilustracij

19. november 2009 - 14. januar 2010

Istvàn Orosz je bil rojen leta 1951 na Madžarskem. Leta 1975 je zaključil študij na Univerzi za umetnost in oblikovanje v Budimpešti, potem pa se je nekaj časa intenzivno posvečal gledališki scenografiji, animaciji in režiranju filmov. Pozneje se je v središču njegovega ustvarjalnega zanimanja znašlo oblikovanje gledaliških, filmskih in razstavnih ter tudi političnih plakatov. Poleg tega se je uveljavil kot ilustrator, ki pri svojem delu združuje vizualni paradoks in iluzionistični pristop s tradicionalnimi tiskarskimi tehnikami, kot sta lesorez in jedkanje. Redno sodeluje na večjih mednarodnih bienalih posterjev in grafičnega oblikovanja, njegova dela so bila razstavljena na številnih samostojnih in skupinskih razstavah na Madžarskem in drugod po svetu, je prejemnik številnih uglednih madžarskih in mednarodnih oblikovalskih in drugih nagrad. Sodeluje tudi na mednarodnih oblikovalskih in umetniških srečanjih ter vodi seminarje in delavnice. Aktiven je kot režiser studia Pannonia Film v Budimpešti, redni profesor na univerzi v zahodno-madžarskem mestu Sopron, soustanovitelj združenja oblikovalcev plakatov D.O.P.P., član Alliance Graphique Internationale, obeh madžarskih umetniških akademij in soustanovitelj studia grafičnega oblikovanja Utisz. 


Matematik, arhitekt, inženir, filozof, raziskovalec, umetnik in čarodej. Lahko en človek združuje vse to? Ja. Moj dobri prijatelj Istvàn Orosz lahko.

Istvàn je pustolovec, ki s svojimi ekskurzi prečka meje časa in prostora. Iz fragmentov preteklosti in prihodnosti gradi pokrajine, polne paradoksov, po katerih se obiskovalec sprehaja z osuplim zanimanjem.

Istvàn Orosz nas vabi v Shakespearovo gledališče Globe in pred vilo, ki je bila v navdih Franzu Lisztu, pokaže nam Albrechta Dürerja na njegovem vrtu in nas vodi prek mostov, stopnišč, skozi stebre in labirinte v svet, kjer nič ni, kot se zdi. Istvàn to doseže s tako prepričljivostjo, da smo pripravljeni verjeti vsemu, kar vidimo, ne le tistemu, za kar vemo, da je resnično. Na tem potovanju je Istvàn Orosz izjemen vodnik.

V nekaterih grafikah vidimo Istvàna samega, figuro, ki opazuje svet v sliki. Ali pa morda vendarle opazuje nas? V njem zaznamo prikrito muzanje, ki nas opominja na iluzijo, v katero smo bili zavedeni; tisto, ki smo jo bili pripravljeni sprejeti.

Kot grafični oblikovalec ima Istvàn neposrednejši izraz. Takrat se znebi vsega odvečnega, kljub temu pa ne izgubi svojih prepoznavnih lastnosti. Jasna misel, nepričakovanost in tridimenzionalnost ostanejo. Na plakatih bogato črno ilustracijo pogosto spremljajo ploskve v pomirjujočih, izčiščenih barvah.

Tovariši, konec je, ki z zadnje strani prikazuje vojakov vrat, je klasičen plakat, ki na nepozaben način povzema občutenje naroda. Na plakatu, pripravljenem za Muzej Viktorije in Alberta, sta na odru dva glasbenika, njuna obrisa pa pričarata portret Williama Shakespeara. Kot bi trenil, se zgodi prenos v okolje 16. stoletja. V animaciji Pozor, stopnice Istvàn ustvari skrivnostne prostore in občutja. Gibanje in zvok le še poudarita tesnobno razpoloženje, ki je skoraj otipljivo.

Istvàn Orosz je umetnik, čigar delo od gledalca zahteva zbranost, pozornost in poznavanje kulture. Že leta ga pri njegovih ekskurzih spremlja psevdonim Utisz (Nihče), povzet po Homerjevem Odiseju. Istvàn Orosz gre po poti naprej, toda kam? Tudi učitelj ima svoje skrivnosti.

Kari Piippo

VAS ZANIMA UMETNOST?


 

Naročite se na naša sporočila

KONTAKT


Matko Mioč
E : matko.mioc@nlb.si

Na voljo smo vam 24 ur na dan, vse dni v letu!