Optimistična pričakovanja na poslovnih zajtrkih NLB o poslovanju in zaposlovanju v prihodnosti

10. december 2019

Na zaključnem poslovnem zajtrku »Obrazi posla, odrazi časa« v Centru inovativnega podjetništva v Ljubljani se je zbralo več kot 200 udeležencev. Tako so se uspešno zaokrožila letošnja poslovna srečanja po vsej Sloveniji, s katerimi je NLB med lokalnimi gospodarstveniki odpirala razpravo o aktualnih gospodarskih temah. Na njih smo iskali odgovore na to, kako bomo poslovali in delali v prihodnosti – to sta vprašanji, s katerimi se podjetja srečujejo vsakodnevno. Kaj pravi stroka, sta predstavila priznana strokovnjaka – ekonomist dr. Jure Stojan (ISR) in psiholog dr. Aleksander Zadel (Competo). V pogovoru z direktorjem Špice International Tonetom Stanovnikom in Andrejem Mežo iz NLB pa smo spoznavali, s kakšnimi izzivi se podjetja srečujejo in kako jih rešujejo v praksi. Kljub negotovim gospodarskim razmeram je slovensko gospodarstvo lahko optimistično, so prepričani govorci letošnjih srečanj.

»Dobrodošli doma, na sedežu NLB Skupine,« je v polni dvorani Centra inovativnega podjetništva v Ljubljani predstavnike podjetij nagovoril predsednik uprave NLB, Blaž Brodnjak in dodal, da NLB Skupina kot največja finančna skupina v Sloveniji ter edina prisotna na vseh trgih nekdanje Jugoslavije z območja zahodnega Balkana (z izjemo Hrvaške) predstavlja most za posle, ki prihajajo v to regijo, in za posle iz regije, ki imajo globalne ambicije. »Na ta način vzpostavljamo novo platformo za pospeševanje blagovne trgovinske menjave v celi regiji in postajamo razvojni prostor za izmenjavo blaga, ljudi in kapitala,« je zbranim gospodarstvenikom povedal Brodnjak.

Kot je dejal, so pred slovenskim gospodarstvom, zaradi trenutnih gospodarskih razmer v svetu in doma, izzivi, vendar lahko skupaj dosežemo, da bomo kot družba uspešnejši: »NLB želi biti partner podjetij. Ker smo tu doma, vas lahko zelo dobro razumemo. In ker smo tu doma, ne želimo biti le ponudnik finančnih storitev, ampak nas zanima, kako tu živimo, zato želimo ustvarjati pogoje, da lahko skupaj napredujemo in poslujemo še uspešneje. Verjamemo, da bomo skupaj lahko soustvarjali boljši jutri.«

Da so obeti za slovensko gospodarstvo dobri, je pokazal dr. Jure Stojan, partner in direktor raziskav na Inštitutu za strateške rešitve (ISR). »Slovensko gospodarstvo je po analizi prestižne ameriške univerze Harvard, v kateri so ocenjevali kompleksnost gospodarstva, 11. na svetu. To je odličen znak. Pomeni, da smo iznajdljivi in znamo delati stvari, za katere je pravzaprav neverjetno, da jih je tako majhno gospodarstvo sposobno narediti,« je poudaril Stojan in dodal, da bi po njihovi oceni v naslednjih 10 letih dosegali v Sloveniji povprečno 2,2-odstotno letno rast, podobne in še višje so ocene za države zahodnega Balkana.

Da bomo lahko izkoristili dobro izhodišče, pa bomo morali znati pritegniti in razvijati prave kadre. Kot je povedal dr. Aleksander Zadel, so mladi, ki vstopajo na trg dela, predstavniki prve globalne generacije, zato je tudi bitka za talente vse bolj globalna. Prvič pa se soočamo tudi s tem, da hkrati delajo tri različne generacije, vsaka od njih ima drugačne vrednote in drugačen odnos do dela. »V prihodnosti bo v podjetjih bistveno sobivanje vrednot in kultur različnih generacij,« je poudaril. Dodal je še, da konkurenčna prednost ne bo znanje – to bo namreč digitalizirano in dostopno vsem –, ampak to, kako dobro bomo znali to znanje uporabiti.

Direktor Špice International Tone Stanovnik in Andrej Meža iz NLB o izkušnjah podjetnikov

Optimistična sta bila tudi sogovornika v razpravi o izkušnjah iz prakse, ki jo je vodila Petra Kovič, urednica Sveta kapitala. Direktor podjetja Špica International Tone Stanovnik je prepričan, da je Slovenija v odličnem izhodiščnem položaju, na nas pa je, kako jo bomo izkoristili. Za to vidi tri razloge. »Prvi je, da je Slovenija kot majhna država izredno agilna in v času, ko vsi čutimo, da prihaja mrzel veter iz zahoda, smo se sposobni hitro odzvati in odpeljati v najbolj optimalno smer. Drugič, Balkan živi s spremembami in v zadnjih desetletjih smo v tem delu Evrope, bolj kot drugje, večkrat pokazali izredno sposobnost prilagajanja. Živimo pa tudi na prelomnici med vzhodom in zahodom. V naravi se na prelomnicah rojeva izjemno življenje – na robu koralnih grebenov, kjer najbolj butajo valovi, na primer, živijo najlepše ribice. Če bomo znali izkoristiti to energijo, bo tudi tu nastalo nekaj lepih ribic.« 

V to verjame tudi direktor Poslovanja z malimi in srednjimi podjetji v NLB Andrej Meža. Kompleksno in okretno slovensko gospodarstvo je sposobno razvijati različne podjetniške zgodbe. »Mi kot banka moramo biti sposobni prepoznati dobre ideje in jih podpreti. Smo ambiciozni in pripravljeni podpreti dobre podjetniške zgodbe, ki nastajajo vedno, tudi v slabih časih,« je dejal Meža in dodal, da krize sicer ne pričakuje, je pa pred nami daljše obdobje zmernejše rasti.

V NLB poslovno-izobraževalna srečanja s predstavniki lokalnega gospodarstva organiziramo že šesto leto zapored, da bi spodbudili razpravo o aktualnih gospodarskih vprašanjih in ponudili svež pogled, ki bo gospodarstvenikom v pomoč pri poslovnih odločitvah. Podjetnikom želimo omogočiti pogovor z vodilnimi strokovnjaki v Sloveniji, da lahko skupaj iščemo rešitve za poslovne izzive, ki jih prepoznavamo v vsakodnevnem sodelovanju s podjetji in s katerimi se v veliki meri spoprijemamo tudi sami. Predvsem pa želimo razpravo pripeljati na lokalno raven – tja, kjer podjetja poslujejo. Osmih letošnjih poslovnih srečanj v večjih regijskih središčih se je skupaj udeležilo okrog 1000 gospodarstvenikov iz vse Slovenije.

NLB Komuniciranje

Na voljo smo vam 24 ur na dan, vse dni v letu!