Včasih se v kuhinji ne skuha kosilo, temveč podjetniška ideja

Tina in Grega Teršek, podjetnika, ki sta se v 3. sezoni projekta Štartaj Slovenija predstavljala z Mojo presno granolo, sta imela že od nekdaj željo, da bi počela, kar ju veseli, in sta zato nenehno iskala tisto eno pravo idejo, ki bi jima to omogočila. Ko sta odkrila zemeljski mandelj, se je z njim zasadilo seme, iz katerega je nato nastalo njuno podjetje, s katerim sta tudi uresničila svojo željo.

Prav zaradi takšnih zgodb smo v NLB ponosni podporniki projekta Štartaj Slovenija, v katerem mladim in inovativnim podjetnikom pomagamo pri njihovih podjetniških začetkih. Poklepetali smo s Tino Teršek, ki nam je razkrila, kaj ju z Grego motivira ter kako usklajujeta družinske in podjetniške obveznosti.


Zakaj sta se odločila za lastno podjetje, kakšna je bila vajina motivacija?

Najina motivacija je že od nekdaj, da bi počela, kar naju veseli. Ne Grega ne jaz si nisva predstavljala, da bi hodila v službo samo zaradi službe, da bi opravljala neko delo brez nekega notranjega zadovoljstva.

   

Od kod zamisel za presno granolo, kjer ima osrednjo vlogo orešček, ki je domačemu trgu še neznan?

Zamisel se je porodila, ko sva ugotovila, da z izdelavo in prodajo presnih, veganskih, brezglutenskih tort ne moreva finančno preživeti. K nama je sicer prihajalo vedno več ljudi z raznimi alergijami in težavami ob uživanju določene vrste hrane, vendar torte niso bile produkt, ki bi ga ljudje kupovali dnevno. V nekem trenutku sem odkrila zemeljski mandelj, ki naju je s svojimi lastnostmi prevzel do te mere, da sva si želela izdelati izdelek, ki bi ga lahko uživali vsak dan, ne samo ob posebnih priložnostih, kot se običajno uživajo slaščice. Takrat se nama je porodila ideja in izdelala sva granolo iz zemeljskih mandljev, primerno za vse, ki imajo alergije na oreščke in težave pri uživanju glutena, laktoze …

   

Koliko časa je trajal razvoj?

Razvoj je trajal približno tri leta oziroma traja še danes, saj izdelek nenehno izpopolnjujeva.

   

Kako so vama izkušnje iz prejšnjih podjetniških poskusov pomagale pri Moji presni granoli?

Podjetniških poskusov je bilo kar nekaj, od uvažanja ekološke kozmetike, pisanja člankov za revije, do vodenja gostinskega lokala, pa kluba borilnih veščin … Poskusila sva marsikaj, a vedno sva počela tisto, kar naju je takrat veselilo. Vsaka izkušnja pa je bila za naju na nek način huda, a bogata. Z vsako sva si tudi dokazala, da se zmoreva pobrati in poskusiti še enkrat, predvsem pa, katerih napak ne smeva več ponoviti.

   

Česa vaju je bilo strah, ko sta se odločila za lastno podjetje?

Ob odločitvi za lastno podjetje naju ni spremljal strah, ampak optimizem in želja po ustvarjanju lastne poti z delom, ki ga z veseljem opravljava.

   

Sta si pred začetkom poslovne poti predstavljala, kakšen bo podjetniški vsakdan?

Zavedala sva se, da ne bo lahko, si pa nisva mislila, da bodo najini delovniki tako zapolnjeni in da bodo trajali skoraj 24 ur na dan.

    

Zakaj pa se vama zdi smiselno, da se banka v podjetniško zgodbo vključi čim prej?

To je pomembno, ker te lahko banka s svojimi nasveti vodi že od samega začetka, opozori na nepredvidene situacije in dodatno še na marsikateri strošek, na katerega večina podjetnikov na začetku svoje poti pozabi.

   

Kaj vama je pomenila pomoč banke?

Banka nama je s pomočjo premostitvenega financiranja omogočila, da sva lahko nabavila surovine in nove stroje, ki sva jih potrebovala, da sva lahko v dogovorjenem roku izvedla in dostavila naročilo na Spar Slovenija.

    

Nista samo poslovna partnerja, partnerja sta tudi zasebno. Kakšne so prednosti in slabosti dvojnega partnerstva?

Midva dojemava poslovno partnerstvo kot prednost, saj sva res dobra ekipa, ki se dopolnjuje tako poslovno kot zasebno. V vsem tem času sva se veliko naučila drug o drugem, skupaj osebnostno rasla in to znava sedaj v poslu tudi izkoristiti. Veva tudi, da se vsak od naju kriznih situacij loteva po svoje, zato to upoštevava, spoštujeva in si tako lažje pomagava. Podobno pa velja tudi v zasebnem partnerstvu.

   

Kako si razdelita delo in kako družinske obveznosti usklajujeta s poslovnimi?

Dosedanje izkušnje so nama pokazale, da si delo najbolje razdeliva, če vsak od naju prevzame tiste naloge, ki mu bolj ležijo. Družinske obveznosti so trenutno res bolj na stranskem tiru, se pa trudiva, da vsak prosti trenutek izkoristimo čim bolj kakovostno. Otrok v samo delo še ne vključujeva, naju pa spremljata in opazujeta ter marsikdaj nastavita ogledalo, iz katerega se lahko marsikaj naučiva.

   

Od kje črpata zagon za uresničevanje svojih idej in ciljev?

Zagon črpava iz ljubezni do izdelka in samega dela, ki ga rada opravljava, pozitivni odzivi nama dokazujejo, da sva na pravi poti, kar nama je v pomoč, kadar nastopijo slabi trenutki.

     

Kaj bi sporočila vsem, ki imajo poslovno idejo, vendar še niso zbrali poguma, da bi jo uresničili? Kateri od okusov vajinega izdelka je tisti, ki jim bo dal ta zagon?

Ko imaš idejo in verjameš vanjo, se ne smeš ustaviti samo pri ideji, treba je zbrati pogum, poskusiti in se ne ustrašiti, če ugotoviš, da se na koncu ne izide. Takrat se je treba pobrati in poskusiti še enkrat. Hud kakav ni dobil imena kar tako. 

Če tudi v razmišljate o začetku svoje poslovne poti, vas vabimo v naš Center inovativnega podjetništva, kjer vas na enem mestu čaka vse, kar potrebujete za odprtje podjetja.

Lahko pa se udeležite tudi katerega od izobraževanj in podjetniških delavnic.

Vabimo vas, da nas obiščete!


december, 2018

2021 10 nlb poslovni paketi landing page 2560x1600

Novoustanovljena podjetja

Začnite svojo poslovno pot s pravo banko.

2021 08 nlb poslovni paketi splosno 1920x468

NLB Poslovni paketi

Izberite poslovni paket po svoji meri in imejte dober pregled nad stroški vsakodnevnega poslovanja.

Ne zamudite dobrega poslovnega nasveta

Pridružite se več kot 24.000, ki redno dobivajo najbolj sveže nasvete za dobre poslovne finančne odločitve.


Prijavi se

Na voljo smo vam 24 ur na dan, vse dni v letu!